شهید محمدعلی رجایی
شهید محمدعلی رجایی
قزوین - قزوین، آبیک و البرز
معرفی

شهید رجائی در سال ۱۳۱۲هجری شمسی، در قزوین متولد شد. در سن ۴ سالگی از نعمت داشتن پدر محروم شد و تحت تکفل مادری مهربان قرار گرفت. درسال ۱۳۲۷ به تهران مهاجرت کرد و سال بعد وارد نیروی هوائی شد. در مدت ۵ سال خدمت در نیروی هوائی، دوره متوسطه را با تحصیل شبانه گذراند. در سال ۱۳۳۵ به دانشسرای عالی وارد شد و دوره لیسانس خود را در رشته ریاضی به پایان برد و به سمت دبیر ریاضی در وزارت فرهنگ استخدام گردید.

در اردیبهشت ۱۳۴۲ به علت فعالیتهای سیاسی علیه رژیم طاغوت دستگیر و ۵۰ روز زندانی شد. پس از آزادی با شهید باهنر به سازماندهی مجدد هیئت موتلفه پرداخت و داوطلبانی را به جبهه فلسطین اعزام کرد. پس از بازگشت در سال ۱۳۵۳ دستگیر و دو سال در زندانهای انفرادی رژیم پهلوی انواع شکنجه ها را تحمل نمود.

شهید رجائی در سال ۱۳۵۸، مسئولیت وزارت آموزش و پرورش را به عهده گرفت و به دنبال تمایل مجلس در تاریخ ۱۸/۵/۱۳۵۹ به عنوان اولین نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران به مجلس معرفی و با رأی قاطع به نخست وزیری انتخاب شد و با عزل بنی صدر از جانب امام به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران معرفی گردید و سرانجام در هشتم شهریور ماه ۱۳۶۰ توسط ایادی دشمنان انقلاب به فیض رفیع شهادت نائل آمد.

  • سن . . . . . 48
  • محل تولد . . . . .قزوین
  • شغل . . . . . آموزگار
  • حزب . . . . . جمهوری اسلامی
برنامه سخنرانی ها
4 برنامه سخنرانی
جمعه 21 آذر 1359 ساعت 11:00
مشهد
محل برگزاری نماز جمعه

جمعه 21 آذر 1359 ساعت 11:20
مشهد
محل برگزاری نماز جمعه

جمعه 21 آذر 1359 ساعت 11:30
مشهد
محل برگزاری نماز جمعه

پنجشنبه 19 دی 1398 ساعت 19:36
مشهد مقدس
استادیوم ثامن

سوابق و افتخارات
مشاور وزیر آموزش و پرورش

شهید رجائی با مسؤلیت مشاور وزیر، اصلاحات اولیه و متناسب با شرایط اولیه انقلاب نظیر پاکسازی عناصر رژیم و عوامل ساواک و گروههای الحادی و... را با دقت و سرعت خاصی انجام داد.

وزیر آموزش و پرورش

پس از استعفای آقای شکوهی از وزارت آموزش و پرورش، شهید رجائی بعنوان کفیل وزارتخانه و سپس بعنوان وزیر آموزش و پرورش به خدمات صادقانه و انقلابی خویش ادامه داد. تأسیس نهاد امور تربیتی و تقویت مراکز تربیت معلم از مهمترین اقدامات شهید رجائی در این دوران محسوب می‏شود.

نماینده مجلس

پس از گذشت چند ماه از انقلاب، در کابینه مهدی بازرگان به سمت وزیر آموزش و پرورش منصوب شد. مسئولیتش بعد از استعفای بازرگان نیز با حکم آیت‌الله خمینی ادامه یافت. در انتخابات دوره نخست مجلس شورای اسلامی در ۲۴ اسفند ۱۳۵۸ نام او در لیست فهرست ائتلاف بزرگ، لیست مشترک جامعه روحانیت مبارز و حزب جمهوری اسلامی قرار داشت. او با کسب یک میلیون و دویست و نه هزار و دوازده رأی به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس اول راه یافت.

نخست وزیر

بعد از یکسری گفتگوهایی که اکثر هم میهنان عزیزم مطلع هستند، من به نخست وزیری رسیدم، نخست وزیری را به عنوان یک تکلیف شرعی انقلابی پذیرفتم و از صمیم قلب می گفتم که دارای یک کابینه 36 میلیونی هستم. انتخاب به ریاست جمهوری را با آرا 13 میلیونی امت حزب الله و شهید داده، ادای تکلیف الهی و رسیدن به فوز عظیم در راه اسلام و خدمت به جمهوری اسلامی می دانستم.

ریاست جهاد کشاورزی

توضیحات

طرح ها و برنامه ها
قـانون حمایـت از سالمندان
قـانون حمایـت از سالمندان

بهبود شرایط زندگی و افزایش طول عمر و امید به زندگی، منجر به ظهور پدیده سالمندی و به تبع آن بروز مسایل نوظهور در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی شده است. رشد جمعیت سالمندان هم برای ارائه‌کنندگان خدمات بهداشتی و درمانی و هم برای اعضای خانواده و جامعه‌ای که سالمندان در آن زندگی می‌کنند، یک چالش مهم محسوب می‌گردد؛ چرا که سالـمندان با بیشترین خطر کاهـش توانایی‌هـای جسمـی، روانی و شناختی روبه‌رو بوده و نیازمند دریافت حمایت‌های رسمی و غیررسمی بیشتری برای حفظ سلامت خود هستند. معضلات جامعه سالمندان و لزوم اتخاذ سیاست‌گذاری‌های صحیح در مورد آنها به ویژه باتوجه به این نکته در کشور ما بسیاری از افراد سالمند روستایی، مورد حمایت سیستم‌های بیمه‌ای قرار ندارند سبب بروز نگرانی‌های جدی از وضعیت آینده این اقشار شده است؛ بر همین اساس ارائه خدمات گوناگون به‌ویژه در حوزه درمانی و بهداشتی به سالمندان و مراقبت‌های ویژه از آنان با محوریت سالمندان روستایی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یک اصل پایه‌ای مورد تأکید مسئولان کشور قرار گرفته است. با هدف تکریم جامعه سالمندی و رسیدگی به افرادی که نیازمند مراقبت بیشتری هستند، قـانون حمایـت از سالمندان نیازمند روستانشین به همت رئیس‌جمهوری وقت، شهید محمدعلی رجایی تهیه و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی از سـال ۱۳۶۴ اجرایی شد. کمیته امداد امام(ره) با توجه به وظایف و مأموریت‌های ذاتی خویش در یاری‌رسانی به نیازمندان به عنوان مسئول اجرای این طرح بزرگ مشخص گردید و بـدین صـورت زمینـه جدیـدی بـرای خـدمتگزاری بیـشتر بـه محرومان جامعه برای امدادگران این نهاد فراهم آمد.

خدمت به مردم و انقلاب

توضیحات

ارسال پیام و ارتباط

پیام شما با موفقیت ارسال شد. مشتکریم.

 برای آشنایی بیشتر با این بزرگ مرد می توانید به مطالعه ی آثار به جا مانده از ایشان بپردازید.

اشتراک گذاری